Jaunumi

LBAS 1.maijā rīko akciju “Par cienīgu darbu veselam un izglītotam cilvēkam Latvijā”
22.04.2016 08:45

LBAS valde 19.aprīlī pieņēma vienbalsīgu lēmumu: rīkot akciju – tautas sapulci “Par cienīgu darbu veselam un izglītotam cilvēkam Latvijā” 1.maijā plkst. 11.00, Rīgā, Doma laukumā.

Pievērst nopietnu uzmanību katastrofālajai situācijai veselības aprūpē aicināja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), un šim aicinājumam atsaucās visas LBAS dalīborganizācijas.

Lai gan atskan nopietni brīdinājumi, ka nespēja nodrošināt pienācīgu veselības aprūpi, izglītību u.c. ir jāuztver kā apdraudējums Latvijas drošībai, tomēr ir spēki, kas vēlas padarīt Latviju aizvien nedrošāku un iedzīvotājiem nedraudzīgāku. Tādēļ arodbiedrības uzskata, ka ir pienācis izšķirošais brīdis, kad ikvienam ir jāizvēlas – vai samierināties ar tālāku Latvijas izmērdēšanu un noskatīties, kā, piemēram, labu veselības aprūpi saņem tikai turīgie un izredzētie, vai arī rīkoties, lai nekavējoties novērstu šo valsts drošības apdraudējumu.

1.maijs ir Darba svētki un LR Satversmes sapulces sasaukšanas diena, tādēļ LBAS aicina visus valsts iedzīvotājus ar savu klātbūtni šajā Latvijas demokrātijas dzimšanas dienā apliecināt vēlmi dzīvot sakārtotā valstī, kurā tiek realizētas iedzīvotāju sociālekonomiskās tiesības, kurā ar cienīgu darbu var nodrošināt cienīgu algu un pieejamu veselības aprūpi.

20 gadu laikā līdzšinējās politikas dēļ Latvija ir pazaudējusi 25% iedzīvotāju un 40% jauniešu. Neskatoties uz to, Latvijas bankas eksperti un viņiem pietuvinātās aprindas šo situāciju grib pasliktināt vēl vairāk, iespējamo nozares finansējuma palielināšanu nosaucot par “naudas likšanu caurā maisā”.

Ar šo paziņojumu tiek ignorēts PVO pētījums, kas apliecina Latvijas veselības aprūpes sistēmā ieguldīto līdzekļu izlietojuma efektivitāti un tiek ignorēti gan starptautiski atzītu auditoru, gan Valsts kontroles ziņojumi par nepamatoti zemiem pakalpojumu apmaksas tarifiem veselības aprūpē.

Jau ziņots, ka Latvijā veselības aprūpe šogad % no iekšzemes kopprodukta (IKP) saņem mazāko finansējumu kopš 2001. gada, un tas ir vairāk nekā divas reizes mazāks, salīdzinot ar vidējo veselības aprūpes finansējumu ES: 3% pret 7% no IKP. Šāda Latvijas politiķu rīcība ir klajā pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un EK ieteikumiem Latvijai. Diemžēl sekas ir smagas: veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir vissliktākā ES, pieaug gan rindas ārstniecības iestādēs, gan arī invaliditāte un mirstība.